Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 101-90: Στο 2-0 με «υπογραφή» Καμπάτσο

Ρεάλ Μαδρίτης - Μπασκόνια 101-90: Στο 2-0 με «υπογραφή» Καμπάτσο

Με… κατοστάρα η Ρεάλ Μαδρίτης έγραψε το 2-0 στη σειρά των play-offs της Euroleague, απέναντι στην Μπασκόνια και είναι μία νίκη μακριά από την «σκούπα».

Οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν με 101-90 των Βάσκων στο Game 2, πριν αποχαιρετήσουν το «Wizink Center» και παραταχθούν στη Βιτόρια για να ολοκληρώσουν την αποστολή τους και να πάρουν το «εισιτήριο» για το Final Four του Βερολίνου.

Πολυτιμότερος παίκτης της Βασίλισσας, ο Φακούντο Καμπάτσο με 24 πόντους και 4/5 τρίποντα.

H Ρεάλ τελείωσε τον αγώνα έχοντας συνολικά έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Ντεκ 10, Πουαριέ 10, Ταβάρες 10, Γιαμπουσέλε 16, Γιουλ 13 και Καμπάτσο 24).

Μετρώντας 14/29 τρίποντα, 24 ασίστ, ελέγχοντας την… εναέρια κυκλοφορία (36 έναντι 27 ριμπάουντ) και αρνούμενοι να πάρουν το… πόδι από το γκάζι στην επίθεση, οι Μαδριλένοι πήραν το προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο, εξασφάλισαν στην τρίτη περίοδο μία διψήφια διαφορά ασφαλείας και δεν κοίταξαν πίσω.

Από τους Βάσκους, που παρατάχθηκαν και πάλι χωρίς τον τραυματία Τσίμα Μονέκε, προσπάθησε ο Βάνια Μαρίνκοβιτς με 20 πόντους. Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος έμεινε στο παρκέ για 14 λεπτά με απολογισμό 9 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 46-40, 74-63, 101-90