Kαρδίτσα – ΑΕΚ 81-79: Έκλεισαν με νίκη τη σεζόν οι Θεσσαλοί

Με 10 νίκες έκλεισε τη σεζόν στη Stoiximan Basket League η Καρδίτσα καθώς επικράτησε με 81-79 της ΑΕΚ για την πέμπτη αγωνιστική των playouts ενώ η Ένωση συνεχίζει στα playoffs όπου στην πρώτη φάση θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας.

Η αναμέτρηση μπορεί να μην είχε ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον αλλά οι δύο ομάδες φρόντισαν, ώστε να προσφέρουν όμορφο θέαμα, ανεβάζοντας ψηλά το σκορ από την πρώτη περίοδο (25-25), με τον ΜακΚάλουμ να ξεχωρίζει από την Καρδίτσα και τον ΜακΡέι από την ΑΕΚ.

Ο ΜακΚόλουμ είχε 22 πόντους, ενώ από πλευράς κιτρινόμαυρων ξεχώρισαν οι Τζόρνταν ΜακΡέι (20 πόντοι) και Μανώλης Χατζηδάκης (18 πόντοι).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου έκαναν επιμέρους σκορ 13-6 με συνέπεια οι γηπεδούχοι να προηγηθούν 38-31 στο 15’, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Νίκου Δίπλαρου. Σ’ εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με δικό τους επιμέρους σκορ 12-3 η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 43-41 στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον δικό τους ρυθμό στην επανάληψη με αποκορύφωμα την τελευταία περίοδο, εκεί όπου η Καρδίτσα είχε το προβάδισμα ολοκληρώνοντας με νίκη την αγωνιστική περίοδο.

Tα δεκάλεπτα: 25-25, 41-43, 60-60, 81-79

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπιουκάναν 4, Μενέγκα 8 (5 ριμπάουντ), Αβδάλας 11 (7 ριμπάουντ), ΜακΚόλουμ 22 (3/4 τρίποντα), Μακ 14 (8 ριμπάουντ), Καπετάκης, Δίπλαρος 6 (3 ασίστ), Χρηστίδης 5, Τσούκας, Σάιμπερτ 5, Γιάνκοβιτς 6 (9 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

ΑΕΚ BETSSON (Ζούρος): Χολ 7 (5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ραντλ 12 (2/7 τρίποντα), Χατζηδάκης 18 (4 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 2, ΜακΡέι 20 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Καράμπελας 2, Μαραθωνίτης, Πιλάβιος, Νετζήπογλου 11, Κουζέλογλου 7, Νικολάου

Πηγή: in.gr